Studio Ładnie | Mała łazienka
1
single,single-post,postid-1,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-2.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.4,vc_responsive
projektowanie wnętrz Olkusz

Mała łazienka

Urządzanie małej łazienki bywa wyzwaniem. Planowanie wymaga wielu kompromisów, ale przemyślany projekt może zaowocować stworzeniem  przyjaznego i funkcjonalnego wnętrza.

 

Jak powinna wyglądać idealna łazienka? Wielu z nas, z pewnością marzy o dużym, przestronnym wnętrzu, które bez problemu pomieści nie tylko podstawowe sprzęty (wanna, umywalka, miska ustępowa), ale i dodatkowe, takie jak np. kabina prysznicowa z hydromasażem, bidet czy też nawet mini sauna. Niestety większość z nas, żyjąc na ograniczonej przestrzeni w blokach mieszkalnych skazana jest na małą  łazienkę. „Mała” oczywiście dla wielu będzie oznaczać coś innego. Dla jednych to  3m2 dla innych nawet i 5m2 będzie poniżej niezbędnego minimum. Bez względu jednak na to, jakim metrażem dysponujemy, warto kierować się kilkoma zasadami, aby wymuszony gabarytami kompromis nie odbył się kosztem funkcjonalności. Tak więc, już na etapie projektowania pamiętajmy o odpowiedniej wielkości armatury sanitarnej oraz o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Rezerwując dla nich odpowiednią przestrzeń zapewnimy sobie swobodne i wygodne z nich korzystanie.

Bez wątpienia w łazience, musi znaleźć się wanna (prysznic), umywalka i miska ustępowa (jeżeli pomieszczenie  musi także pełnić funkcję toalety). Warto pamiętać, iż łazienka stanie się przestronniejsza i bardziej funkcjonalna, jeśli pozbawimy ją roli pralni, suszarni, czy schowka na domowe sprzęty utrzymania czystości. Dlatego warto, już na etapie projektowania, zastanowić się nad wygospodarowaniem przestrzeni na pralkę w innym pomieszczeniu (np. w szafie w przedpokoju, w kuchni). W ten sposób, poza wspomnianymi walorami estetycznymi, być może zyskamy dodatkowe miejsce np. na bidet czy niewielką kabinę prysznicową. Jeśli jednak pralka musi pozostać w łazience, pamiętajmy o przepisach dotyczących stref bezpieczeństwa (strefy ochronne). Zgodnie z przepisami, pralka powinna znajdować się min. 60cm od „strefy 0” (wnętrza wanny lub brodzika). Czasem jest to wręcz niewykonalne i może okazać się koniecznym, zabudowanie jej w zamykanej szafie. Tego typu rozwiązanie przynosi dodatkową korzyść – zabudowując przestrzeń powstałą nad pralką ciągiem półek zyskujemy sporo miejsca na przechowywanie, co ułatwi nam utrzymanie porządku.

Wanna czy kabina prysznicowa? To podstawowe pytanie, które pojawia się przy planowaniu wyposażenia.  Choć do małej łazienki najczęściej poleca się kabinę prysznicową, często zdecydowanie bardziej przydatna i funkcjonalna okazać może się wanna (na przykład podczas kąpieli dzieci). Na rynku dostępnych jest wiele typów wanien o przeróżnych kształtach, co sprawia, że można dopasować odpowiedni model niemal do każdego wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem dla niewielkiej łazienki jest wanna narożna, która zajmuje najmniej miejsca przy zachowaniu pełnego komfortu. Wanny narożne mogą być zarówno symetryczne (o równych bokach), jak i asymetryczne, lewo lub prawostronne. Dobrze dobrany model przesądzi o komforcie, ale i wizualnie skoryguje  proporcje wnętrza.

Bywa jednak, że naprawdę niewielkie pomieszczenie niejako wymusza na nas rezygnację z wanny na rzecz prysznica. Minimalne wymiary brodzika prysznicowego to 70x70cm. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji nie zabudowywać go kabiną, a jedynie na czas kąpieli stosować zasłonkę. Miękka tkanina da nam większą swobodę ruchów podczas kąpieli, a także pozwoli na zamontowanie w jej sąsiedztwie umywalki bliżej niż przy stałej zabudowie. Wymiar najmniejszego brodzika dla kabin zabudowanych to 80x80cm. Przed dokonaniem zakupu warto przetestować, czy dana kabina, szerokość i sposób otwierania drzwiczek są dla nas wygodne.  Nie bez znaczenia w takiej sytuacji pozostaje kształt. Coraz popularniejsze pięciokątne kabiny (ze ściętym jednym narożnikiem) są wygodniejsze w użytkowaniu niż tradycyjne kwadratowe, czy też półokrągłe.

Jeżeli w sąsiedztwie prysznica ma znaleźć się umywalka bądź muszla klozetowa, pamiętajmy o zachowaniu odległości umożliwiającej swobodne z nich korzystanie (ok.20-30cm).

W przypadku wanny usytuowanie umywalki w bezpośrednim jej sąsiedztwie nie wpływa zazwyczaj na obniżenie komfortu. Na wysokości łokci pozostaje bowiem wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Pamiętajmy, aby umywalka nie była za mała.  Za niezbędne minimum uznaje się umywalki o szerokości 45-50cm. Węższe zdecydowanie polecamy jedynie do toalet. W miejscach, gdzie istnieje możliwość zagospodarowania kąta, dobrym rozwiązaniem może okazać się umywalka narożna, jednak korzystanie z niej zwykle jest mniej wygodne.

Kolejną istotną kwestią przy aranżacji małej łazienki jest odpowiedni dobór muszli klozetowej. Decydując się na kompakt minimalizujemy problemy montażowe. Standardowa wielkość urządzenia tego typu to 67-70 cm długości i 35-40 cm szerokości. Warto poszukać jednak kompaktu z pionowym odpływem, który jest nieco krótszy od tradycyjnego (ok. 60cm), a dodatkowo umożliwia usytuowanie blisko ściany. Niezwykle popularną alternatywą dla standardowych muszli są podwieszane miski ustępowe. Ich montaż wiąże się jednak z koniecznością zabudowy systemu montażowego w ścianie, a tym samym odjęciem cennych centymetrów z małego pomieszczenia. Stwarza to jednak możliwość zabudowy półkami (szafką) miejsca nad powstałą ścianką oraz ułatwia utrzymanie w czystości podłogi. Pamiętajmy –  im większa przestrzeń posadzki pozostanie niezastawiona, tym większa wyda się łazienka.  Wszelkie podwieszane sprzęty, pomimo iż do zamontowania potrzebują dodatkowego stelaża, optycznie porządkują przestrzeń. Dobrym i bardzo modnym rozwiązaniem jest podwieszenie także szafki umywalkowej lub zastosowanie cofniętego cokołu czy nóżek o lekkim wyglądzie.

Dobór i prawidłowe usytuowanie odpowiednich sprzętów to jednak nie wszystko. Niebagatelne znaczenie mają również kolorystyka, kształt i faktura wykorzystanych materiałów wykończeniowych.

Warto pamiętać, że wszystkie jasne kolory optycznie dodadzą przestrzeni. Duże, jednolite formaty płytek doskonale sprawdzą się w małym pomieszczeniu. Stonowana, naturalna kolorystyka pozwoli nam zachować wrażenie lekkości i przestronności wnętrza, dlatego też z rozwagą należy traktować wszelkie wzorzyste dekory, czy barwne mozaiki, ograniczając się jedynie do niewielkich akcentów. Operowanie zbyt dużą gamą kolorystyczną, może wprowadzić poczucie nieładu i dodatkowo przytłoczyć już i tak niewielką przestrzeń. Stosowanie jasnych, chłodnych barw doda pomieszczeniu głębi. Pamiętajmy również, że w małych wnętrzach wszystko oglądamy z bliska, dlatego istotna jest dbałość o detale i dobrą jakość wykończenia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki z lustrem na przeciwko wejścia. Lustra bowiem, podobnie jak wszystkie lśniące i odbijające światło powierzchnie dodadzą optycznie przestrzeni. Jeżeli istnieje taka możliwość warto rozważyć budowę jednej ze ścian z przeźroczystego materiału (luksfery, szkło). Poza optycznym powiększeniem i odświeżeniem, jest to doskonały sposób na doświetlenie ciemnego z reguły wnętrza łazienki.

Mała łazienka stanowi bez wątpienia nie lada wyzwanie. Jednak przemyślany projekt i zastosowanie podstawowych zasad ergonomii sprawi, że z ograniczeń uczynimy walor,  a wymuszony kompromis połączymy z funkcjonalnością i estetyką.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.